זקוקים לסיוע משפטי באחד מהתחומים שלנו?

מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

  דמי מזונות

  דמי מזונות אישה

  אישה נשואה זכאית, כעקרון, לקבל דמי מזונות מבעלה על פי ההלכה. גישה לא שוויונית זו של הדין העברי עלולה להיות אבן נגף בדרך לסיום מהיר של הליך הגירושין. ולמה לאישה להתגרש אם מקבלת היא כספים על בסיס חודשי משנוא נפשה?

  זהו העיקרון, ואולם יש לחיוב הזה של הבעל בדמי מזונות אשתו כמה הקלות מנקודת מבטו של הבעל: ראשית, אישה שעובדת ומשתכרת כדי מחייתה, למעשה אינה זכאית לדמי מזונות מבעלה. לפי ההלכה אומר לה הבעל: "צאי, מעשה ידייך תחת מזונותייך". הפן השני הוא אישה שמשתכרת כדי מחייתה ואולם הורגלה לרמת חיים גבוהה. כאן ייאלץ הבעל להשלים את מעשה ידי האישה. הכלל ההלכתי הוא: "עולה עמו ואינה יורדת עמו".

  כמו כן אישה זכאית לדמי מזונות כל עוד היא נשואה, שכן אין מזונות לאחר הגט.

  בעבר נהגו בתי המשפט האזרחיים, שאף הם מחויבים לדין תורה בנושא של דמי מזונות, לפסוק דמי מזונות לאישה שאינה עובדת אפילו הפסיקה לעבוד קרוב לתחילת הקרע או במהלכו. הלכת מזור משלה בכיפה ומאוחר יותר גם בפסק הדין בעניין פלולי חזר בית המשפט העליון על ההלכה כי אין לחייב את האישה לצאת ולעבוד, אפילו נהגה לעבוד בעבר.

  ואולם בהמשך הדרך עמדו בתי המשפט על הפוטנציאל של חוסר תום לב בהליך הגירושין, ובחנו אספקטים נוספים. כאשר השתכנע בית המשפט כי האישה הפסיקה לעבוד כדי להכניס יד עמוקה לכיסו של בעלה, הם החלו יותר ויותר להתחשב בפוטנציאל ההשתכרות של האישה (ראה פסקי דין בעניין אברהם נגד אברהם וביקל נגד ביקל). כיום בוחן בית המשפט גם את התנהלותה של האישה לפני שהוא פוסק לה דמי מזונות אישה.

  לאישה קיימת פריבילגיה לבחור את הערכאה אליה תפנה בנושא תביעתה לדמי מזונות אישה: בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני.

  חריג לכלל הוא אם הבעל כרך בכנות וכדין בתביעת גירושין כנה את נושא דמי מזונות האישה. או אז תהיה הסמכות לדון בגירושין על הכרוך בהם ובכלל זה דמי מזונות אישה, לבית הדין הרבני.

  דמי מזונות ילדים

  גם בנושא של דמי מזונות ילדי הצדדים הקטינים  מושל דין תורה, המחייב לא רק את בתי הדין הרבניים אלא אף את בית המשפט לענייני משפחה. ההלכה (שולחן ערוך ותקנות חכמים) קובעת כי אב חייב במזונות ילדיו. גם גישה זו איננה שוויונית, ועל כן במהלך השנים היא כורסמה שוב ושוב ע"י בתי המשפט האזרחיים להם קמה סמכות תמידית לדון בדמי מזונות הילדים.

  ראשית חיובו של האב בדמי מזונות ילדיו הקטינים הוא כדי צרכיהם ההכרחיים, ואם האב אמיד הוא מחויב גם מדין צדקה בשאר צרכיהם של הקטינים (אך לא יותר מצרכיהם ממש). מעבר לצרכים ההכרחיים הבסיסיים ביותר, שווים האב והאם מדין צדקה, כלומר באופן יחסי להכנסה הפנויה של כל אחד מהם.

  כאשר הילד מגיע לגיל 15 צרכיו מסופקים ע"י שני ההורים מדין צדקה כבר מהשקל הראשון. הווה אומר שהאב והאם נושאים במזונותיו של הקטין בן ה- 15 ומעלה באופן יחסי להכנסתם הפנויה.

  חשוב לזכור: מזונות ילדים ומזונות אישה הם נדבכים חשובים בהליך הגירושין. הסדרת נושאים אלה בהסכם או כאשר הללו נפסקים באורח סופי ע"י הערכאה המוסמכת, מוסרות אבני נגף רבות בדרך לפתרון כולל של המחלוקות בין הצדדים.

  עוד בנושא

  עורך דין נחלות במושבים

  להמשך קריאה

  מהו תפקידו של עורך דין צוואות בחיפה?

  להמשך קריאה

  מהו תפקידו של עורך דין לענייני ירושה בחיפה?

  להמשך קריאה

  צפו בתהליך אצל

  עורך דין ירון גרוס

  מקיימים פגישה עם עורך הדין ירון גרוס

  מתחילים בהליך משפטי

  סיום תהליך משפטי

  מחפשים עו"ד מקצועי? ירון גרוס!

  מלאו את הפרטים ונחזור אליכם בהקדם

   יש לכם שאלה?

   אצל עורך דין ירון גרוס תמצאו את התשובה

   מה היא הגדרת רכוש משותף?

   כל זכות שניתנת להגדרה באופן כלכלי, רכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים של בני הזוג לרבות,דירה, חסכונות,קופות גמל,ביטוחים, קרנות פנסיה, רכבים וכדומה. לגבי זוג שנישא לאחר החלת חוק יחסי ממון לא יבואו בחלוקת הרכוש, רכוש שצבר מי מבני הזוג טרם נישואיו, או מתנות וירושות שנתקבלו בתקופת הנישואין.

   מה קורה אם הוא הצליח ו"רוקן את חשבון הבנק"?

   במקרים כאלה בית המשפט בהתנהגות בן הזוג כסיכול זכויותיו של בן הזוג. ובחלוקת איזון משאבים יראו את הכסף שהוברח כאילו הוא שייך לבן הזוג שזכותו נשללה.

   למי הסמכות לדון בחלוקת רכוש?

   הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לבית הדין הרבני הסמכות לדון בסוגית הרכוש. לבית המשפט לענייני משפחה ניתן להגיש תביעה עצמאית בענייני הרכוש בהנחה שלא הוגשה קודם תביעה לגירושין לבית הדין הרבני ונכרכה בה תביעה כנה לדון בסוגית הרכוש.

   מה קורה אם לאחר הגירושין הבעל / אישה מקבלים פיצויים, האם מגיע לבן הזוג השני חלק בהם?

   אין בעובדה זו בכדי לשלול את זכאותו של בן הזוג למחצית הרכוש.אך על מנת שבן הזוג לא יבריח נכסים בן הזוג שהנכסים אינם על שמו חייב להגיש בקשה לסעדים זמניים על מנת להבטיח את זכותו בהם וכאמור לשם מניעת הברחתם.

   מה קורה עם חלוקת הרכוש במקרה של בגידה?

   סעיף 8 לחוק יחסי ממון בין בני זוג מסמיך את בית המשפט לקבוע חלוקת רכוש לא שוויונית מטעמי צדק, היינו רשאי הוא על פי בקשת בן הזוג לקבוע שהרכוש לא יתחלק מחצה במחצה אלא על פי יחס אחר שיקבע . עם זאת נקבע בפסיקה כי בעניין חלוקת הרכוש לא תהא השפעה בשל בגידה על חלוקת הרכוש.

   קידום עורכי דין קידום עורכי דין