התנגדויות לצוואה

התנגדויות לצוואה

המשמעות של התנגדויות לצוואה היא בעצם נקיטה של הליך משפטי שמטרתו לגרום לפסילתה של כל הצוואה או חלק ממנה. בדרך כלל נוקטים בהליך זה, כאשר צוואת הנפטר אינה תואמת את הרצונות שהוא הביע במהלך חייו. למשל, אב שנפטר והוריש את כל הונו לחברתו החדשה, מבלי להשאיר חלק מהרכוש לילדיו הביולוגיים. כנ"ל לגבי אם שהשאירה בצוואתה הוראה לנשל את אחד מילדיה מהרכוש שלה. במקרים כאלו ניתן לפנות לעורך דין שמתמחה התנגדויות לצוואה ולבקש את עזרתו בעניין. ניתן להוכיח את אי קבילותה של הצוואה או הוראות מסוימות בה, במידה והנפטר היה תחת השפעה בלתי הוגנת בזמן שערך את צוואתו.

כל מה שרציתם לדעת לגבי התנגדויות לצוואה

ברמה העקרונית מערכת המשפט בארץ נוטה לכבד את רצון המת ולפעול לפי הצוואה שהוא השאיר. נקודת המוצא כאן היא זכות האדם לחירות על קניינו וכן היכולת להוריש באחרית ימיו את הקניין למי שהוא ירצה. אך עם זאת, יש לשים לב כי הצוואה נכתבה ללא השפעה של גורם כלשהו שיצא נשכר מהוראות הצוואה. לדוגמא, אדם שגרם לנפטר לבודד את עצמו ממשפחתו ולהוריש לו את כל רכושו, יחשב כהשפעה חיצונית אסורה וצוואה זו ניתן לבטל עקב השפעה בחתי הוגנת. חוק הירושה בארץ מאפשר לערוך צוואה קבילה משפטית בכתב, בעל פה, בפני עדים או בפני רשות. כל אחת מהדרכים האלה חייבת לעמוד בכללים דקדקניים, אחרת ניתן לבטל את הצוואה בשל פגמים בעריכתה.

עורך דין ירון גרוס מתמחה בענייני ירושות וניתן לפנות אליו במטרה לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע לביטול צוואה. אם אתם סבורים כי הצוואה של אדם קרוב אליכם אינה משקפת את רצונותיו בחיים, התקשרו עוד היום ותזכו לייעוץ מקצועי

צרו קשר לייעוץ משפטי / תיאום פגישה