הסדרי ראיה

המון פעמים דווקא הילדים הופכים להיות הקורבן האמיתי של הגירושין. במקרים רבים- בן זוג אחד משתמש בילדים על מנת למנף ולהתמקח לקידום מטרותיהם שלהם. פנו עוד היום לפירמת עורך דין גירושין ירון גרוס- אנו נלווה אתכם בכל התהליך בצורה מקצועית.


ככלל ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים.

כאשר פוקעים חיי הנישואין בין בני זוג השאלה המרכזית שתעלה בדיון בין הצדדים הינה שאלת החזקה של הילדים / ההורה לו נקבע משמורת.

מטרתם של הסדרי הראיה לקבוע וליתן את הזכות להורה שאינו משמורן להיפגש עם ילדיו הנמצאים בחזקת ההורה המשמורן.

הצדדים המצויים בהליכי גירושין יכולים לקבוע ביניהם את הסדרי הראיה בהסכם הגירושין ואם אין הם מגיעים לידי הסכמה, הסדר זה יקבע על ידי בית המשפט. בית המשפט בהחלטתו ובתפיסתו יעמיד לנגד עיניו את עקרון טובת הילד.

לא פעם הסדרי הראיה משמשים לכלי מיקוח בין ההורים וכהפעלת לחץ לחלוקת הרכוש או הפחתת מזונות, כל זאת תוך פגיעה בקטין שנמצא גם כך במערבולת רגשית עקב פירוק התא המשפחתי.

אין שום סיבה שהילדים יפגעו דרך הסדרי הראייה, אין שום סיבה להשתמש בילדים ככלי מיקוח. פירמת עורך דין גירושין ירון גרוס מתפארת בשנים של ניסיון בתחום הגירושין, פנו אלינו עוד היום! לחצו כאן ליצירת קשר

 

הסדרי ראיה – הסדרים נפוצים

ככלל הסדרי הראיה המקובלים כוללים שני ימי מפגש במהלך יום חול , משעות אחה"צ ועד שעות הערב ושני סופי שבוע המתחילים מיום שישי והכוללים לינה אצל ההורה שאינו משמורן. החגים, כמו כן החופש הגדול, יחולקו בין ההורים באופן השווה ביותר שניתן לבצע , כך שחג אחד דוגמת פסח יהא אצל האב שאינו משמורן וראש השנה אצל ההורה המשמורן וכ"ו.

יש לציין כי במרבית הפעמים ילדים שהינם רכים בשנים ( שנתיים) בדרך כלל לא ילונו אצל ההורה שאינו משמורן, אך ההורים יכולים להגיע להסכמה לפיה תהא לינה של הקטינים אצל ההורה שאינו המשמורן.

 

הסדרי ראיה – אלימות במשפחה, הסתה וסמים

יתכנו מקרים כאשר קיים חשש מצד הקטין להיפגש עם ההורה שאינו משמורן מטעמים של אלימות או אחרים יכול בית המשפט להורות על מקום מפגש בו יתקיים פיקוח. מקום כזה יכול להוות אף פתרון להורה שאינו משמורן ואין ביכולתו להיפגש עם ילדיו במקום נינוח וראוי.

מקרים נוספים בהם יש חשש לבטיחותו של הקטין יכולים לכלול מקרי של הסתה כנגד האב המשמורן. עוד דוגמה היא מקרה בו אחד ההורים סובל מבעיית התמכרות כלשהיא. במקרה שכזה המפגש בין ההורה המדובר לקטין יעשה בנוכחות עובדת סוציאלית.

 

הפרת הסדרי ראיה

הפרתם של הסדרי הראיה מתקיימים לעיתים משני ההורים, מחד סירוב ההורה המשמורן לקיים את הסדרי הראיה ,היינו ליתן להורה שאינו משמורן להיפגש עם ילדיו על פי ההסכם, או הורה שאינו משמורן אשר משיב את הילדים באיחור, או לא מגיע לפגישות אשר נקבעו בהסדר.

יצוין שכל הפרה מקימה עילה למי מהצדדים הנפגש מההפרה להגיש תביעה לבית המשפט כנגד ההורה המפר, דוגמת הטלת קנס, ביטול הסדרי הראיה, להורה שאינו משמורן או ביטול המשמורת, הטלת קנס ועוד להורה המשמורן. חשוב לציין כי הורה משמורן המסרב למסור את הילדים על פי ההסדר חשוף לכך שההורה שאינו משמורן יכול לפנות למשטרה בעניין זה לעזרה מיידית.

חשוב להדגיש, מאבקים כגון אלה פוגעים בילדים ומשפיעים על המשך חייהם באופן בלתי הפיך, לכן על ההורים, לפסוח על משקעי העבר, להגיע להסכם אצל עורך דין אשר יגדיר מראש פתרונות לסיטואציות אפשריות ולדבוק בהסדר הראיה אשר ימנע בעיות ונזקים אשר יגרמו לילדים.

צרו קשר לייעוץ משפטי / תיאום פגישה